2020 Skyrunner® World Series Full Elite Athlete List

sponsor-top-banner migurun Compres sport prozis

Below is the final final list of elite athletes doing 3 or more races in the 2020 Skyrunner® World Series season:

First name Family Name Sex Country Team
Paola Gelpi F ITA La Sportiva
Silvia Puigarnau F ESP Nike / Wild Trail Project
Sanna El Kott Helander F SWE Gore/Merrell/Sportsgym
Lina El Kott Helander F SWE Gore/Merrell/Sportsgym
Natalia Roman Lopez F ESP Trail-maniacs.ch
Rea Kolbl F SVN Spartan Pro Team / Ascent Protein
Elena Rukhlyada F RUS Inov-8 Russia
Takako Takamura F JAP Shinshu Ueda Medical Center
Montse Martinez Guerrero F ESP Team Raidlight
Marcela Vasinova F CZE Dynafit
Denisa Ioanela Dragomir F ROU Merrell
Ingrid Mutter F ROU Compressport
Georgia Tindley F GBR Merrell
Oihana Azkorbebeitia F ESP Euskal Herria EMF
Sofia Garcia Martin F ESP Dynafit
Sandra Sevillano Guerra F ESP Prozis Athletes
Natalia Neshcheret F RUS INOV-8
Jennifer Asp F SWE Joe nimble
Julie Roux F FRA Team Provence Endurance
Noemi Grandjean F FRA
Claudia Sabata Font F ESP Dynafit
Elisa Desco F ITA Compressport/Scarpa
Yngvild Kaspersen F NOR Adidas Terrex
Cecilia Pedroni F ITA Team Serim
Rosanna Buchauer F GER Dynafit
Amelie Bertschy F SUI D-Team / Scott Running
Marianne Fatton F SUI Salomon Swittzerland
Marta Llagostera Magrans F ESP Selecció Catalana – FEEC
Sylvia Nordskar F NOR
Dimitra Bika F GRE La Sportiva Greece
Valeria Merkureva F RUS Lu4/ Russian National Team
Henriette Albon F NOR
Kristina Pattison F USA La Sportiva
Hillary Gerardi F USA Scarpa/ Black Diamond
Radostina Balova F BUL XCoSports Bulgaria
Toni McCann F SAF Altra / Ultimate Direction
Holly Page F GBR Adidas Terrex
Ekaterina Mityaeva F RUS Adidas Terrex
Laia Diez Fontanet F ESP WAA Team International
Hana Krajnikova F CZE
Sophie Horrocks F GBR
Barbara Trunkelj F SLO On Running
Meg Mackenzie F RSA Team Salomon
Claudia Rosegger F AUT Kolland Topsport / Tecnica Sports
Johanna Gelfgren F SWE
Katie Kaars Sijpesteijn F GBR Team Salomon
Susanna Saapunki F FIN La Sportiva
Myriam Guillot-Boisset F FRA MyJak
Nuria Domínguez F ESP Tuga
Malene Blikken Haukøy F NOR Dynafit
Céline Lafaye F FRA Team Provence Endurance
Lindsay Webster F CAN VJ Sports
Sabrina Solana F AND Team Andorra (FAM)
Johanna Aström F SWE Dynafit
Maija Oravamaki F FIN Salomon Finland
Ruut Uusitalo F FIN
Myrielle Weingand F SUI
Elena Petrova F RUS INOV-8 Russia
Maria Beringues Brunet F ESP WILD TRAIL PROJECT / NIKE TRAIL
Maria Koller F GER Dynafit
Bailey Kowalczyk F USA Salomon USA
Janne Geurts F NED
Kasia Osipowicz F POL
Taylor Nowlin F USA Adidas Terrex
Imma Parrilla F AND Team Andorra (FAM)
Ander Iñarra M ESP Euskal Herria EMF
Gerard Espano Aniceto M ESP Selecció Catalana – FEEC
Andreu Simon Aymerich M ESP BUFF PRO TEAM
Jonatan Cuesta Santamaría M ESP La Cameta Coixa
Abel Carretero M ESP Matxacuca
Gustavo Adolfo Buitrago M COL Compressport Colombia
Masato Kamishohara M JAP Columbia Montrail
Zaid Ait Malek M ESP Jimbee
Istvan Gyorgy Szabolcs M ROU Fubyshop/Nutrend
Sebastian Ljungdahl M SWE Salming
Christian Mathys M SUI Bienne Athletics
Andresito Riera M ESP Tirany SM2 Autoventas Jeep Manacor
Cristian Minoggio M ITA Serim Team
Danilo Brambilla M ITA ASD FALCHI LECCO
Ismail Razga M ESP La Sportiva
Raul Butaci M ROU Uglow Spain
Alejandro Forcades M ESP Tirany Club de Muntanya
Evgeny Markov M RUS Salomon Russia
Mathieu Delpeuch M FRA Baouw
Lorenzo Beltrami M ITA ASD FALCHI LECCO
Hassan Ait Chaou M ESP Euskal Selekzioa
Luca Carrara M ITA Team Salomon
Tuomas Sovijärvi M FIN Salomon / Cliff Bar
Simon Gosselin M FRA Team Matryx
Pere Rullan Estarelles M ESP La Sportiva
Ruy Ueda M JAP Columbia Montrail
Daniel Antonioli M ITA La Sportiva
Hector Haines M GBR Merrell
Fernando López de Sagredo M ESP Sagredo Trainning
Andreas Reiterer M ITA La Sportiva
Biel Gomila Puigserver M ESP ECM Esporles
Dmitry Bregeda M RUS Salomon Russia
Marc Casal Mir M AND Team Andorra (FAM)
Damien Humbert M FRA Merrell / US Giron
Lucas Nanchen M SUI BCVS Mount Asics Team
Sebastien Poesy M FRA Purexpert/club Valberg
Benoit Gandolfi M FRA Team Ceramiq
Sebastian Falkensteiner M AUT Dynafit
Quentin Bondoux M FRA Taillefer Trail Team
Maxime Brodard M SUI Team Salomon Switzerland
Carlos Garcia Hurtado M ESP EKUON-EL CONCHEL SPORT TEAM
Yury Shtankov M RUS Inov-8 Russia
Nick Elson M CAN La Sportiva
Jordi Alís Sánchez M ESP Cerdanya Skimo Team / Salomon
Marc Pinsach Rubirola M ESP Dynafit
Théo Detienne M FRA Team Salomon
Gabriele Bacchion M ITA
Hernan Vargas M VEN
Pascal Egli M SUI Dynafit
Andy Symonds M GBR Scott Running
Juan Jesús Bravo Luna M ESP Alpino Benalmádena ALS Sport
Weston Hill M NZL Scott Running
Beñat Marmissolle M FRA Aviron Bayonnais / Orhi Mendi Taldea
Johann Baujard M FRA Team Matryx
Nuno Silva M POR
Fabien Antolinos M FRA Mizuno
Christoph Lauterbach M GER Adidas Terrex
Eric Moya Rodriguez M ESP Dynafit
Tiago Aires M POR Lurbel-Tailwind-Hoka
Mauricio Mendez Cruz M MEX Compressport / On Running
Martí Lázaro M ESP Cos360 Montanyà
Sintu Vives M AND Team Andorra (FAM)
Oscar Casal Mir M AND Team Andorra (FAM)
Julio Rodrigues Da Costa M AND Team Andorra (FAM)
Aritz Egea M ESP Salomon
Johannes Klein M GER Adidas Terrex
Mattia Bertoncini M ITA Team Salomon
Andreas Schindler M GER Hoka One One
Thibaud Clipet M FRA Merrell
Rok Bratina M SVN Scott Running
Ahmed Ahmed M BUL XCoSports Bulgaria
Alexis Sevennec M FRA Scott Running
Asier Alonso M ESP Euskal Herria EMF
Andre Jonsson M SWE Sportsgym/Peak Performance
Jonathan Albon M GBR VJ Sports/Gore
Ricardo Cherta Ballester M ESP
Hector Sanmiguel M ESP Arcteryx
Dmitry Mityaev M RUS Adidas Terrex
Oriol Cardona Coll M ESP Dynafit – Pirineu de Girona
Sam Tosh M GBR Rossendale Harriers
Clément Molliet M FRA Team TSL
Manuel Anguita Bayo M ESP Prozis Athletes
Jacob Adkin M GBR New Balance
Baptiste Ellmenreich M FRA Team Matryx
Guillem Campeny M ESP La Cameta Coixa / Inverse
Adam Campbell M CAN Arc’teryx
Nico Molina M ESP La Sportiva
Ross Gollan M GBR
Nil Cardona M ESP La Sportiva – Diputació de Girona
Leo Viret M FRA Crazy Idea / La Sportiva
Fredrik Eliasson M SWE Halden
Ryan Carr M NZL VJ Sports Australia
Adrien Michaud M FRA Scott Running
Andreas Steindl M SUI Dynafit
Luka Kovačič M SLO Dynafit
Diederick Calkoen M NED MudSweatTrails
Max Keith M CHI Vert Run
Arnau Soldevila Busquets M AND Team Andorra (FAM)
Manuel Jesús Gomez Fraile M ESP WILD TRAIL PROJECT / NIKE TRAIL
Tom Evans M GBR Adidas Terrex
Peter Fraňo M SVK Salomon
Gautier Airiau M FRA Scott Running
Flo Reichert M GER Arc‘teryx
Janosch Kowalczyk M POL Adidas Terrex
Andre Purschke M GER Dynafit
Julen Martinez de Estibariz M ESP Euskal Herria EMF
Moises Jimenez M VEN The North Face / Vert Run
Konstantinos Parseidopoulos M GRE Dynafit
Aleix Domenech Guix M ESP Salomon
Aleix Toda Mas M ESP MATXACUCA
Ricardo Costa Gouveia M POR Clube Aventura da Madeira
Thomas Berge Foyn M NOR Inov-8
John Luna-Lima M USA Ascent Protein
Alexander Ivakin M RUS Mountain Race Team/Salomon
Albert Escales Rocamora M ESP Sol de Nit
Clovis Dalban Moreynas M FRA Merrell
David Méndez M AND Team Andorra (FAM)
Carlos Fernández M AND Team Andorra (FAM)
Jakob Hermann M AUT Dynafit
Pere Riba Porras M AND Team Andorra (FAM)